“Belə planların reallaşması Rusiya üçün bölgəyə yeni hərbi müdaxilə, o cümlədən, təbii ki, siyasi müdaxiləyə də imkan yarada bilər...”
Son vaxtlar bir sıra erməni şərhçilər belə bir fikir söyləyirlər ki, guya Azərbaycan Xankəndindəki separatçılara qarşı güc tətbiq eləyərək oradakı düşmən ünsürləri zərərsizləşdirməyə çalışsa və nəticədə Rusiya artıq Qarabağdakı revanşist hayk “toxumu”nun məhv olacağını bilsə, Abxaziya, Donbas-filan kimi “artsax”ın da “müstəqilliyi”ni tanıya bilər. Görəsən, reallıqda belə bir ssenari mümkündürmü?..
Siyasi təhlükəsizlik məsələləri üzrə ekspert Ərəstun Oruclu Moderator.az-a açıqlamasında məsələyə belə münasibət bildirib:
“Azərbaycan dövlətinin Xankəndindəki separatçı rejimə qarşı hücum təşkil edəcəyi halda Rusiyanın “dağlıq qarabağ respublikası” adlanan qondarma qurumun “müstəqilliy”ini tanıya bilməsi ssenarisi tamamilə mümkündür. Bunu istisna etmirəm. Çünki Rusiya üçün vacib olan məsələ bu bölgədə hərbi baxımdan möhkəmlənmək, yeni hərbi mövqelər əldə etməkdir. Bu qaxımdan Qarabağ, xüsusən də onun dağlıq hissəsi Güney Qafqazın ən strateji əhəmiyyətli bölgəsidir. Moskvanın burada hərbi gücünün varlığı faktiki olaraq Güney Qafqazdan keçən bütün kommunikasiyara nəzarət etmək imkanı verir. Və bu gün də mübarizə, əlbəttə, kommunikasiyalar uğrunda gedir. Bu mənada bəhs etdiyimiz ssenari tamamilə mümkündür. Bu səbəbdən də hər zaman demişəm ki, Qarabağdakı separatçılara qarşı anti-terror əməliyyatı keçirmək kimi planlar təhlükəlidir. Belə planların reallaşması Rusiya üçün bölgəyə yeni hərbi müdaxilə, o cümlədən, təbii ki, siyasi müdaxiləyə də imkan yarada bilər. Söhbət həmin o qondarma qurumun sonradan tanınıb-tanınmayacağından getmir. Məsələ ondadır ki, bu, Rusiyaya Abxaziyada, Cənubi Osetiyada, Dnestryanıda möhkəmləndiyi kimi, Qarabağın dağlıq hissəsində də hərbi və siyasi baxımdan möhkəmlənib on illərlə qalmasına şərait yarada bilər. Bax, bu mənada o təhlükəli planın ola biləcəyini istisna etmirəm”.