Erməni köçü: Separatçılar narahatdır... - GƏLİŞMƏ
"Qarabağdan ermənilərin kütləvi köçü gözlənilən idi. Çünki orada separatizmi dəstəkləyənlər Azərbaycanın tərkibində yaşamaqdan imtina edirlər".
Bu barədə politoloq Məhəmməd Əsədullazadə deyib. Ekspertin sözlərinə görə, Qarabağı tərk edən qadınlardan birinin "Miatsumu" simvolizə edən əl çantasının nümayişkaranə şəkildə göstərilməsi də bunu sübut edir: "Azərbaycan tərəfi Qarabağı tərk edənlərə tam şərait yaradır. Hətta öz şəxsi avtomobilləri ilə gedənlərə də imkan verilməlidir. Görünən odur ki, əsasən gənclər Qarabağı tərk edəcək. Xankəndidə oturan separatçı rejimin başçısı Araik Arutyunyan təşviş içindədir. Ermənilərin Bərdə şəhərində görüşəcəyi, Ağdam-Xankəndi yolundan istifadə etməklə yüklərin daşınmasına razılıq verdikləri erməni mətbuatında yer almaqdadır. Separatçıların nümayəndəsi Samvel Babayan ötən günlərdə "BBC" radiosuna müsahibəsində Əsgəranda lojistik mərkəzin qurulması, malların Ağdamdan gətirilərək burada toplanması və sonra paylanmasını təklif etmişdi. Ola bilər belə bir təklif reallaşsın. İstənilən halda Qarabağdan ermənilərin kütləvi surətdə köçünə şərait yaradılması davam etdirilməlidir. Bundan sonra Xankəndidəki separatçılar reallıqları qəbul etməyə məcbur olacaqlar. Rusiyanın Ruben Vardanyan və Nikol Paşinyanın "status" planları fiaskoya uğrayıb. Əgər Bərdədə görüş baş tutarsa, ilkin mərhələdə Xankəndi-Ağdam yolu ilə yüklərin daşınması razılaşdırılacaq. Növbəti danışıqlar olarsa, silahlı erməni qüvvələrinin çıxarılması tələb edilməlidir. Ermənilərin Qarabağı kütləvi tərk etməsi, İrəvanı da Azərbaycanla sülh müqaviləsi bağlamağa məcbur qoyacaq".