Ərdoğanın bəyanatı erməniləri qorxuya saldı: “Türkiyə Cənubi Qafqazda şansını əldən vermək istəmir”
Siyasi müşahidəçi, Strateji Mədəniyyət Fondunun eksperti Andrey Areşev Sputnik Ermənistan- a açıqlamasında bildirib ki, Türkiyə Ermənistan və Azərbaycan arasında sülh sazişinin gözlənilən bağlanması fonunda regionda təsirini artırmaq şansından istifadə etmək istəyir.
Bizimyol.info xəbər verir ki, iyulun 12-də NATO ölkələrinin dövlət başçılarının Vilnüsdə keçirilən sammitindən sonra Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan 2025-ci ilə qədər Rusiya sülhməramlılarının Dağlıq Qarabağı tərk edəcəyini bəyan edib. O, “Rusiyanın bu sazişə sadiq qalacağına” əminliyini ifadə edib.
Areşev bildirib ki, Ərdoğanın bu cür bəyanatının iki mümkün motivini müəyyən edir. Birincisi, Türkiyə Azərbaycanla qarşılıqlı əlaqəsi sayəsində Cənubi Qafqazda rolunu o dərəcədə gücləndirib ki, Ərdoğana bu cür qəti mühakimə yürütməyə imkan verir.
"Onlar sadəcə olaraq öz güclərini və Ukraynada NVO ilə məşğul olan Rusiyanın müəyyən zəifliyini hiss edirlər", - deyə politoloq bildirib.
Onun sözlərinə görə, bundan əlavə, bəyanata Qarabağ ətrafında gedən proseslər və bu mövzu ilə bağlı formal danışıqlar nəzərə alınmaqla daha geniş xarici siyasət kontekstində baxmaq olar.
“Regionda qüvvələrin uyğunlaşdırılmasını nəzərə alsaq, indi aydındır ki, saziş əsasən Azərbaycanın şərtləri əsasında imzalanacaq”, - deyə ekspert qeyd edib.
Onun sözlərinə görə, bu şəraitdə Türkiyənin özünün imkanlarını əldən verməməsi və əsasən Ankara və Bakının şərtləri ilə nəqliyyat kommunikasiyalarının blokunun açılması da daxil olmaqla sülh müqaviləsinin imzalanmasının verdiyi imkanlardan yararlanması vacibdir.
"Son vaxtlar Moskva Türkiyənin NATO, Qərb, ABŞ ilə yaxınlaşmasını həyəcanla izləyir. Fikrimcə, bu, digər şeylərlə yanaşı, Türkiyənin özündəki sosial-iqtisadi problemlərlə əlaqədar təbii prosesdir. Çoxlu pul lazımdır - Qərbin sanksiyası olmadan onları əldə etmək mümkün deyil”, - deyə Areşev bildirib.
Onun fikrincə, Ərdoğan təkcə Qarabağla bağlı deyil, həm də Rusiya ilə bağlı açıqlamaları ilə Qərb tərəfdaşlarının istəklərinə cavab verir.
“Əslində Qafqazda Türkiyə həmişə alyansla sıx koordinasiyada hərəkət edib. Təbii ki, Ankaranın da ilk növbədə Azərbaycan istiqamətində özünəməxsus maraqları var. Amma mən hesab edirəm ki, bütün bu siyasət Qərb güc mərkəzləri ilə razılaşdırılıb və çətin ki, başqa cür ola bilər”, - deyə politoloq bildirib.
Qeyd edək ki, Rusiya Federasiyasının sülhməramlı kontingenti 2020-ci ilin noyabrında Rusiya Federasiyası, Ermənistan və Azərbaycan liderləri arasında üçtərəfli razılaşmalar nəticəsində Qarabağa yerləşdirilib. Sənədə əsasən, Rusiya sülhməramlılarının qalma müddəti, əgər tərəflərdən heç biri buna etiraz etməsə, avtomatik olaraq növbəti beş il müddətinə uzadılmaqla beş ildir.